Choď na obsah Choď na menu

62. ročník privítania jari: 25. marec 2019 (peši)

25. 3. 2018

25.3.2018 – 62. Privítanie jari

Zima ešte stále v noci ukazuje silu a dobieha to čo v januári zameškala. Je polojasný deň, keď raz svieti slnko a sú pred obedom už plusové teploty, ale vietor pri Toryse je ešte studený.

Od 8,30 sa schádzame pri mestskom úrade a ešte pred tým pri koňovi s Janovou morénou sa odfotíme. O 9 hod. začína oficiálny program s prítomnosťou primátorky, poslankýň a družobného Poľského mesta. Po príhovoroch predsedu reg. rady, primátorky, poľských hostí sa vyhodnocujú morény a zase Janova obhájila prvenstvo.

Zišlo sa 13 členov KST ZVL Prešov a rodina F. Tkáča ( Jano s Jarom sú už vymódení v nových bundách). Po úvodnom programe sa sprievod odoberá k Toryse, kde vodáci zahajujú sezónu a my pešiaci sa presúvame na most ku zimáku, kde sa už posledné roky pália morény a tým sa zachováva starý Slovanský zvyk. Symbolicky končí zima a začína sa prebúdzať príroda. Začína nový život, zázrak jari. Nová miazga by mala priniesť oživenie aj v medziľudských vzťahoch, keď zima nás riadne preverila a každý by mal mať sebareflexiu a obnoviť predchádzajúce vzťahy. Pretože strácame silu kolektívu a káru ťahajú len niektorí jednotlivci (stále Tí istí).

Po spálení morén sa jednotlivé kluby rozchádzajú. My po dohode ideme na posed pri Singltreku Borsuk nad Kamennou Baňou. Trochu už po blate, ale pri posede ešte pri zimných podmienkach máme prvú jarnú opekačku. Pri ohni sa zohrievame, keď je ešte dosť chladno. Je nám veselo. Staronový predseda so staronovým príhovorom. Tradičné prekáračky. Jano by chcel aby aj niekto iný urobil morénu, ale bohužiaľ on je obdarený remeselnými zručnosťami a nikto iný to nevie.

Po opekačke a po uprataní za sebou schádzame chodníkom Borsuka po blate, keď bolo veľmi šmykľavo a Tkáčovci sa vyváľali. Na asfalte sa rozchádzame.

26.3.2018   Prešov – Haniska                   

Vypracoval:  Anton Sopko

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Morena 2018