Choď na obsah Choď na menu

Cena Primátorky za rok 2018

František Bednár - aktívny športovec, funkcionár, rozhodca, cvičiteľ, organizátor a propagátor bežec kého športu

Cenu primátorky mesta Prešov, Andrey Turčanovej, získava pán František Bednár za celoživotný prínos k rozvoju a propagácii telesnej kultúry so zameraním na turistiku, beh a lyžovanie.

Pán František Bednár pôsobí v turistike od roku 1980. Od roku 1988 pôsobí ako člen Regionálnej rady Klubu slovenských turistov;  tu vedie Vysokohorskú turistiku ako inštruktor a každý rok organizuje „Výcvik vo Vysokohorskom teréne na Zbojníckom hrade“. Zároveň pôsobí aj ako cvičiteľ pešej turistiky.

Predsedom odboru turistiky Klubu slovenských turistov ZVL Prešov sa stal v roku 1993 a funkciu vykonáva dodnes. Aktívne sa na podieľa na príprave a realizácii celoslovenských turistických akcií, ako bol ,napr. Zimný zraz v roku 1993 a v r. 2009, na Stretnutí čitateľov časopisu Krásy Slovenska na Šimonke v r. 2010. Pán Bednár je aj stálym prispievateľom do časopisu Krásy Slovenska a regionálnych novín. Aktívne sa podieľal na príprave knihy „Osobnosti prešovského športu“.

Za svoju aktívnu činnosť v oblasti turistiky bol ocenený viacerými oceneniami  - Čestné uznanie, Strieborný odznak a Zlatý odznak Klubu slovenských turistov.

František Bednár je dlhoročný aktívny bežec aj lyžiar. Je podpredsedom Oblastného bežeckého spolku v Prešove. Zabehol okolo tridsiatky maratónov, absolvoval aj triatlony, mnohokrát štartoval na Bielej stope, absolvoval aj preteky v 24 hodinovom behu.  Podieľa sa na organizovaní viacerých turistických, bežeckých a lyžiarskych podujatí  ako sú napríklad Prešovská horská pätnástka, Silvestrovský beh, podieľa sa aj na organizácii  behu Kalinov – Banská Bystrica, na ktorom je aj aktívnym bežcom.

Jeho srdcovou záležitosťou je organizovanie obľúbeného a príťažlivého podujatia SVET OČAMI PREŠOVSKÝCH TURISTOV, ktorého 24. ročník sa uskutočnil v roku 2018.

Pán František Bednár počas svojej takmer 40 ročnej pôsobnosti na poli turistiky, behu, lyžovania priviedol a vychoval stovky nadšencov k láske k prírode, pohybu a úcte človeka k okoliu, ktoré ho obklopuje.

 

Náhľad fotografií zo zložky Cena primátorky