Choď na obsah Choď na menu

Svet očami prešovských turistov: 23. január 2019 (Kamčatka)

23. 1. 2019

 Sen sa stal skutočnosťou.

V rámci akcie „ Svet očami prešovských turistov“ sa štvrtým premietajúcim, aj napriek troj – mesačnému oneskoreniu stal pán prezident Rudolf Šuster. V úvode mu pani primátorka mesta Prešova Andrea Turčanová a moderátor p. František Bednár za KST Prešov odovzdali darček a kyticu pri príležitosti jeho 85. narodenín. Po krátkom opise svojej životnej púte sme sa dostali k filmu „Kamčatka“

Po presune do mesta Petropavlosk s dvestotisíc obyvateľmi. Kde sú pochovaní významní moreplavci sme zhliadli aj krásne zlatom zdobené chrámy. V okolí boli v roku 1941 objavené nádherné údolia, kde je možný prístup, iba helikoptérou nijako ináč. Fascinujúcu prírodu dopĺňajú gejzíry striekajúce do výšky 30 až 40 metrov tony vody. V tundrách boli aj magické lávové skaly. Plavba po riekach na rafte medzi medveďmi, ktorí lovia lososy nebola práve najbezpečnejšia.. Pán prezident navštívil aj drevený hrad v ktorom býval aj náš svetobežník Móric Beňovský. Z vrtuľníka s otvorenými dverami z výšky 3200 metrov, sme zhliadli fantastické zábery na stáda sobov, sopky s najvyššou Klučevskaya vysokú 4688 metrov. Krátko sa zastavil aj pri pretekoch z Kamčatky na Beringovú úžinu. Psie záprahy musia v zimných podmienkach prekonať 950 km. Svoju históriu začali v roku 1990.  Tri ženy tuná majú aj farmu na ťažné psy. Svoje čaro si zachováva aj miestne tance. V miestnych lesoch vládne Kamenná breza. Skalné útvary „Traja kamenný bratia“ v Avačinskej zátoke sú nádherné tak ako Kurilské jazero, to všetko z vrtuľníka. Premietal aj súboj psa a medveďa na lávke, či večeru pri sviečkach. Vrtuľníkom navštívil Lopatku, kde bol aj Móric Beňovský.

Zhliadli sme oblasť, kde sa len tak ľahko bežný smrteľník nedostane. Po filme nasledovala diskusia v ktorej pán prezident rozviedol množstvo položených otázok veľmi fundovane. Uvedenú krásu zhliadlo cez 120 účastníkov.

            Na záver mu organizátori odovzdali knihu s venovaním a mesto Prešov spomienkové predmety. Už som ani neveril, že sa to zrealizuje no vďaka pánovi Františkovi Šťastnému sa to podarilo a sen sa stal skutočnosťou.

                                                                                      František Bednár

 

Náhľad fotografií zo zložky Svet očami prešovských turistov 23.1.2019